Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

pokaz filmu Hannah. Nieznana historia Buddyzmu – kino Meduza

22 listopada 2016 - 25 listopada 2016

zł10

Zapraszamy na pokazy filmu Hannah. Nieznana historia Buddyzmu do kina Meduza w dniach:

22.11.2016 (wtorek) – 18:00 oraz 20:00

23.11.2016 (środa) – 20:00

24.11.2016 (czwartek) – 20:00

HANNAH. NIEZNANA HISTORIA BUDDYZMU

Hannah. Nieznana historia buddyzmu – film dokumentalny Marty György Kessler i Adama Penny’ego (współreżyserzy i producenci), jest zapisem relacji Hannah Nydahl, opisującej historię sprowadzenia buddyzmu tybetańskiego na zachód. Film zdobył wiele nagród, został zmontowany przez Simona Barkera, laureata Emmy oraz Sundance Grand Jury Prize.

Film był dotychczas pokazywany na The Film Maker’s Festival, London 2016 (nagroda za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny), Vancouver International Film Festival 2015, DocsDF Mexico 2015, Indian Cine Film Festival (nagroda za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny), Mumbai 2015 oraz w trakcie ARPA w Los Angeles, w 2014 r., gdzie wyświetlono go w słynnym Teatrze Egipskim, i gdzie otrzymał NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI ZA NAJLEPSZY FILM DOKUMENTALNY.

Hannah: Buddhism’s Untold Journey – Official Polish Trailer from Kamil S on Vimeo.

RECENZJE

HUFFINGTON POST:„Hannah” jest inspirującym portretem silnej kobiety pionierki, dziecka pokolenia lat 60., która miała odwagę podjąć wyzwania – i urzeczywistniła w tym wielkość; Doskonale nakręcony film, który doprowadził oczarowaną publiczność od fascynacji do łez.

VILLAGE VOICE: Ten film to czysta przyjemność – niczym cenny klejnot zdobiący arrasy, świątynie i posągi. Hannah stanowi jego największą siłę.

MOVIEFIED: „Hannah. Nieznana historia buddyzmu”, łączący piękne archiwalne nagrania, wybitną ścieżkę dźwiękową i mistrzowski, zapewniający dobre tempo montaż, to doskonały materiał filmowy dorównujący najlepszym współczesnym filmom dokumentalnym.

JB SPINS: Intensywna podróż; Film dla zafascynowanych buddyzmem tybetańskim i geopolityką Chin.  Z pewnością godny polecenia; Film może nas wiele nauczyć, stanowi również wzruszającą opowieść.

DAVID GARCIA CASADO (artysta i krytyk filmowy): Ten dokument to fascynująca opowieść o życiu Hannah, zwyczajnej osoby, która poprzez osobiste poszukiwania na ścieżce buddyzmu była w stanie osiągnąć niecodzienną przemianę oraz niebywały poziom współczucia i twórczości.

O FILMIE

Kręcony w Indiach, Nepalu, na Dalekim Wschodzie oraz w Europie, film „Hannah. Nieznana historia buddyzmu” stanowi nieopowiedzianą do tej pory, opartą na faktach historię życia młodej Dunki, poszukującej w latach 60. nowych poziomów percepcji, która wraz ze swoim mężem, Ole Nydahlem, stała się ostoją autentycznego buddyzmu. W 1968 r. Ole i Hannah zostali pierwszymi zachodnimi uczniami Jego Świątobliwości XVI Karmapy w Nepalu. Po okresie pobierania nauk, oboje zostali wysłani do Europy w celu przekazania nauk buddyzmu tybetańskiego ludziom zachodu. Przez ponad trzy dekady podróżowali po całym świecie przekazując nauki ludziom z rozmaitych środowisk. „Hannah. Nieznana historia buddyzmu’ to nie tylko historia o wyjątkowej i odważnej kobiecie”, mówi reżyser i producent filmu, Marta György Kessler, która przez piętnaście lat podróżowała zarówno z Hannah, jak i z innymi wybitnymi buddyjskimi Lamami. „Jest to narracja o tak historycznym, głębokim znaczeniu, iż nie mogliśmy uczynić z niej zwykłej opowieści. Chcieliśmy również sprawić, żeby naprawdę poruszała ludzi”.

W 2006 r. u Hannah zdiagnozowano ostatnie stadium raka płuc. Wraz z Ole wróciła do Kopenhagi, aby spędzić ostatnie dni w buddyjskim ośrodku, który wspólnie założyli w 1974 r. Niemal dokładnie w trzy miesiące po postawieniu diagnozy, Hannah odeszła w trakcie medytacji, w  asyście męża i grupy przyjaciół. W czerwcu 2013 r. Hannah i Lama Ole Nydahl otrzymali nagrodę za działania na rzecz dialogu, koegzystancji i pokoju od Stowarzyszenia Międzykulturowego i Międzyreligijnego Dialogu UNESCO w Maladze. Inną z uhonorowanych osób w trakcie ceremonii był Papież Franciszek I. Więcej szczegółów na stronie: http://www.lama-ole-nydahl.pl/2015/06/19/lama-ole-nydahl-otrzymal-nagrode-unesco/

AUTORZY FILMU

Adam Penny – producent i reżyser filmowy. Adam pracuje w mediach od 12 lat. Zajmuje się produkcją filmów dokumentalnych, reklam i brandingiem. W 2002 r. wyprodukował dla stacji Channel 4 swój pierwszy film pt. „Movimento”, dokument o dzieciach ulicy i slamsach w Rio de Janeiro. W dorobku ma takie filmy dokumentalne jak: „The Urban Chef” dla BBC2, „World’s Youngest Daredevils” dla Sky oraz „The Four Year Plan”, dokument o przejętym przez milionerów zadłużonym klubie piłkarskim Queens Park Rangers. Jako dyrektor kreatywny i zarządzający w Connected Pictures, Adam pracował również nad kampaniami reklamowymi dla wielu znanych firm, takich jak Microsoft, SABMiller, British Airways, HSBC i Nissan, jak również dla agencji TBWA, Saatchi & Saatchi, CHI & Partners i Adam & EveDDB.

Marta György Kessler – producent i reżyser filmowy. Marta była aktorką na Węgrzech, gdy poznała Lamę Ole i Hannah w 1990 r. i zaczęła praktykować buddyzm. Od tamtej pory mieszkała i pracowała w różnych ośrodkach buddyjskich na terenie całej Europy. Od 2002 r. wykłada buddyzm w wielu krajach. Marta przez ponad 15 lat podróżowała z Hannah i Lamą Ole po całym świecie. W tym czasie była bezpośrednio związana z ich aktywnością i nawiązała bardzo bliski związek z Hannah. W 2009 r. wpadła na pomysł napisania historii życia Hannah. Inspiracja ta przełożyła się na powstanie scenariusza i produkcję filmową. Jest to pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny Marty.

Simon Barker – montażysta. Simon zajmuje się montażem od ponad 20 lat. W tym czasie pracował przy niezliczonych, nagradzanych pełnometrażowych filmach dokumentalnych, takich jak „Pussy Riot: A Punk Prayer” (Nagroda Specjalna Jury w 2013 r.), „Google and the World Brain” (nominacja do Wielkiej Nagrody Jury festiwalu Sundance w 2013 r.),  „Reagan” (nagroda Emmy w kategorii Dokument Historyczny w 2012 r.) oraz „9/11 Heroes of the 88th Floor” (nominacja do nagrody Emmy za Najlepszy Program Informacyjny w 2012 r.).

Connected Pictures – londyńska wytwórnia filmowa, specjalizująca się w filmach dokumentalnych i materiałach reklamowych. Stworzyła takie produkcje jak „The Urban Chef” dla BBC, „World’s Youngest Daredevils” z Mylene Klass dla Sky; koproducent „Turinga” dla Channel 4 oraz „The Four-Year Plan”. Ostatnimi czasy zaangażowana w kampanię dla British Airways oraz w produkcję filmu dokumentalnego o wydarzeniach za kulisami Festiwalu w Cannes. Pracuje także dla koncernów i marek takich jak SABMiller, Levis, Moet & Chandon, Footlocker, JD Sport, John Lewis, Nissan i wielu innych. Więcej informacji na stronie: www.connectedpictures.com.

Śledź wydarzenia związane z filmem „Hannah. Nieznana Historia Buddyzmu” na facebooku: https://www.facebook.com/hannahthefilm(wersja angielska)

Twitter: @Hannahthefilma

Szczegóły

Start:
22 listopada 2016
Koniec:
25 listopada 2016
Koszt:
zł10

Miejsce

kino Meduza
Oleska 45
Opole, Opolskie 45-001 Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
www.opolskielamy.pl